Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zámek Mikulov

 

 

Obrazek

 

 

Význam mikulovského zámku - dříve hradu - tkví v tom, že byl po staletí sídlem proslulých rodin Lichtenštejnů a Ditrichštejnů. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Silueta mohutného zámku je v rovinaté krajině viditelná z dáli a nezklamou ani interiéry, v nichž je mj. umístěna expozice věnována dějinám vinařství. Město Mikulov bývá označováno jako brána do chráněné krajinné oblasti Pálava, při jejíž návštěvě bude zámek Mikulov plnohodnotným bodem výletníkova programu.

 

První osídlení mikulovského Zámeckého vrchu, snad v podobě menšího přemyslovského hradiště, spadá do 11. a 12. století. První průkazná zmínka o královském hradu Nikolsburgu, který na místě zaniklého hradiště vznikl někdy v první polovině 13. století, pochází z r. 1249.

 

Zámek Mikulov stojí na skalnatém návrší nad městem. Za osm set let své existence prodělal objekt velmi složitý stavební vývoj. V nepravidelném protáhlém areálu se severojižní orientací mají bezesporu nejdelší historii stavby na jeho jižním konci.